0.00

Veģetāri un vegāni ēdieni – ātri un gardi

27.Feb 2022

Iepazīsti veģetāru un vegānu uzturu ar šo soli-pa-solim ceļvedi, kas ļaus pielāgoties dzīvesveidam bez dzīvnieku izcelsmes produktiem ērti, saprotami un vienkārši!

Ir vairāki veģetārisma paveidi. Pazīstamākais ir laktoovoveģetārisms, kad uzturā netiek lietota gaļa un jūras produkti, bet tiek lietoti olas un piena produkti. Ovoveģetārismā papildu netiek lietoti piena produkti, bet tiek lietotas olas, savukārt laktoveģetārismā otrādi – netiek lietotas olas, bet piena produkti gan. Vegānismā savukārt pilnībā tiek izslēgti visi dzīvnieku valsts produkti, tai skaitā medus. Vēl bieži varam dzirdēt par svaigēdājiem – tie ir cilvēki, ka savā uzturā pārsvarā lieto termiski neapstrādātus, augu izcelsmes produktus. Tas nozīmē, ka ēdiens nedrīkst būt karsēts augstākā temperatūrā par 45 grādiem.

Pirms uzsākt vegānu vai veģetāru dzīvesveidu ir vērts konsultēties ar uztura speciālistu, kas novērtēs veselības stāvokli, kā arī pastāstīs, ko ņemt vērā, lai uzturs būtu pilnvērtīgs un daudzveidīgs, kā arī ieteiks uztura bagātinātājus, ja tie būs nepieciešami.

Augu valsts produkti

Pēdējo gadu laikā vegāno un veģetāro produktu klāsts ir audzis un kļuvis brīvi pieejams ne tikai specializētos veikalos, bet arī veikalu ķēdēs. Daudz retāk arī veģetāriešiem un vegāniem ir jāatbild uz jautājumi: “Ko tad tu vispār ēd?” Teju ikviens “gaļas” un “piena” produkts ir atradis vegānu alternatīvu, un pat visēdāji šos produktus bauda labprāt, bieži vien, pat nespējot noteikt, vai tie satur vai nesatur “Īstu” gaļu vai pienu.

Vēl svarīgāk apzināties, cik daudzi ikdienā lietotie pārtikas produkti jau savā būtībā ir veģetāri vai vegāni, un mēs pat neaizdomājamies par to. Protams, svaigi augļi un dārzeņi vispirms, bet arī plašais konservēto produktu klāsts – marinēti gurķīši, šampinjoni, kukurūza, zirnīši, saulē kaltēti tomāti, skābenes un daudz kas cits. Tāpat arī graudaugi – rīsi, auzu pārslas, griķi, pasta, dažādas brokastu pārslas, musli un granola.

Vairāki veidi kartupeļu, lēcu un pupiņu čipsu ir veģetāri, tāpat arī saldumi. Veģetārieši droši baudīt veikalā nopērkamās kūkas, cepumus, šokolādi un konfektes, vegāni – karameles un klasiskos zefīrus, kas gatavoti no ābolu biezeņa.

Piena produktu alternatīvas

Mūsdienu garšu pasaule piedāvā daudz un dažādas piena produktu alternatīvas, kuru sastāvā ir tikai augu valsts produkti. Sviestu pavisam vienkārši aizstāj vegānais augu tauku krēms, pienu – auzu, mandeļu, kokosriekstu, rīsu, sojas, Indijas riekstu u.tml. augu pieni, kas lieliski garšo gan brokastu putrās, gan kopā ar kafiju, jogurtu – raudzētie mandeļu produkti ar dažādām augļu un ogu garšām, saldējumu aizstāj debešķīgi gardie saldētie deserti ar kakao, riekstu u.c. garšām, saldo krējumu – kokosriekstu vai auzu krēms, kas piešķirs maigu un krēmīgu garšu gan sautējumiem un krēmzupām, gan dažādām mērcēm.

Gaļas un zivju produktu alternatīvas

Arī gaļas produktiem ir plašs alternatīvu klāsts, to pamatsastāvā parasti ir pupiņas, lēcas, graudaugi, zirņi vai sojas produkti, kas sniedz iespēju pavisam vienkārši pagatavot iemīļotos ēdienus –  burgerus, nagetus, pastu ar Boloņas mērci vai kotletītes. Pie tam pavisam ērti šos produktus ir turēt saldētavā, tām reizēm, kad neesi paspējis aiziet uz veikalu vai negribas pārāk pūlēties, lai pagatavotu maltīti. Saldētie produkti šo uzdevumu veic lieliski, un rezultāts ir izcili gards.

Kūkas tikai no augu valsts produktiem

Kārumnieki var neskumt un nebaidīties, ka nebūs kūciņa, ko baudīt svētkos pie kafijas tases. Ļoti gardu kūku pagatavošanai nav nepieciešams ne sviests, ne olas. Alternatīvo produktu klāsts ļauj pagatavot gan biskvīta kūku līdzinieces, gan braunija un siera kūku alternatīvas.

Ja gatavot nevēlies, gardu vegāno kūku vari nopirkt arī veikalā, izmēģini vegāno tarti ar zemesriekstu un šokolādes krēmu.

 

Vegānas un veģetāras maltītes ir gardas un domātas visiem, gan tiem, kas noteiktu apsvērumu dēļ ir izvēlējušies uzturā lietot augu valsts produktus, gan tiem, kuriem patīk dažādot savu ēdienkarti. Varbūt jau šovakar iepriecini sevi un mīļos ar kādu gardu ēdienu no plašā augu valsts produktu klāsta.