0.00

Vasaras saulgrieži: atklāj maģiju kultūras pasākumos un ģimenes lokā!

13.Jun 2022

Jūnijs viducī, un straujiem soļiem tuvojas Vasaras saulgrieži jeb Līgo svētki. Kā ik gadu daudziem rodas jautājums, kā svētku dienas padarīt neaizmirstamas, kādas tradīcijas ievērot, ko likt svētku galdā un kādus kultūras pasākumus apmeklēt.

Šogad Līgo svētku brīvdienas sanāks garākas nekā citu gadu, veselas četras dienas izklaidēm, svinībām, koncertu apmeklējumiem un ciemiņu uzņemšanai. Tāpēc ir vērts padomāt un jau laikus izplānot, kādās aktivitātēs piedalīties, lai garās brīvdienas padarītu piepildītas un atmiņā paliekošas.
Pēdējos gados arvien vairāk cilvēku atgriežas pie senlatviešu tradīcijām un svin Vasaras saulgriežus nedaudz agrāk kā kalendārā ierakstītie Līgo svētki. Vasaras saulgrieži ir diena, kad nakts ir visīsākā un diena – visgarākā. Šajā dienā tiek veikti dažādi rituāli, godināta saule, daba un tās auglība, uzkrāta enerģija turpmākajam gadam. Šogad Vasaras Saulgrieži ir 21.jūnijā, bet visa Jāņu nedēļa ir piepildīta ar svētku pasākumiem un notikumiem ikkatrā Latvijas novadā.

 

Saulgriežu svinības Rīgā

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja Vidzemes sētā 19. jūnijā notiks Jāņu ielīgošana. Katram būs iespēja uzpīt sev ziedu vainagu, piedalīties Jāņu siera siešanas meistardarbnīcā, uzzināt pirts iešanas noslēpumus, kā arī baudīt labu atmosfēru kopā ar Siguldas folkloras kopu “Senleja” un etnoprieka grupu “Ogas”.
Vasaras saulgriežos – 21. jūnijā VEF Kultūras pils vestibilā un āra teritorijā norisināsies ielīgošanas pasākums “Lai skanēja vara bungas, lai uzšķīla uguntiņu” ar radošām darbnīcām un folkloras kopu koncertiem. Spilgta un īpaša solās būt pasākuma kulminācija – pie VEF Kultūras pils tiks aizdegts ugunskurs.
Savukārt 22.jūnijā rīdzinieki un pilsētas viesi būs aicināti apmeklēt Doma laukumu, kur tradicionālajā “Zāļu tirgū” varēs iegādāties amatnieku un tautas lietišķās mākslas meistaru izstrādājumus, lauksaimniecības produktus, Jāņu zāles un vainagus, kā arī baudīt tematisku kultūras programmu.
Divi vērienīgākie pasākumi galvaspilsētā Līgo svētkos gaidāmi 23. jūnijā. Mežaparka Zaļajā teātrī notiks “Rīgas zaļumballe” ar tādu mākslinieku piedalīšanos kā Raxtu Raxti, Labvēlīgais tips, Dziļi Violets u.c., bet Dzegužkalnā tiks ieskandinātas Līgo vakara un Jāņu nakts svinības.

 

Vasaras Saulgrieži Jūrkalnes Ugunspļavā

21.jūnijā Vasaras saulgrieži Jūrkalnē tiek svinēti vairāk kā 10 gadus. Saulei norietot, no stāvkrasta jūrā tiek ripināts ugunsrats, pusnaktī savu griezienu sāk ugunsdzirnavas. Apmeklētājus sagaida folkloras kopu sadziedāšanās, nakts danči, kā arī saulgriežu tradīcijas un dažādi rituāli.

 

Vasaras saulgrieži Lēdurgā

22. jūnijā plkst. 17.00 Lēdurgas dendroparkā notiks mājražotāju tirdziņš, būs iespēja uzzināt zāļu sievu gudrības, siet sieru, skatīties interaktīvu izrādi un pīt visskaistākos vainagus. Viesi būs aicināti piedalīties saules pavadīšanas un uguns iedegšanas rituālos, sadziedāties un sadancoties līdz rīta gaismai. Savukārt pusnaktī notiks pūdeles pacelšana Kamolīša parkā, plkst. 2.00 tiks dedzināti uguns plosti Dzirnavu ezerā.

 

Peoniju un saksofonu burvība Kalsnavas arborētumā

Svētku laikā baudi dabas krāšņumu un pilnbriedu – peoniju, rododendru un citu augu ziedēšanu Kalsnavā, īpaši burvīgs varētu būt koncerts 25.jūnijā – Saksofonu peoniju spēle.

 

Līgo svinības ģimenes lokā

Ja Vasaras Saulgriežus svinēsiet kopā ar mīļajiem, arī tad ir vērts padomāt, kā ierastās tradīcijas padarīt interesantākas vai kā tām piešķirt papildu nozīmi. Piemēram, pinot Jāņu vainagus uzzināt, ko katra puķīte un zālīte simbolizē.
Margrietiņas nes veiksmi, rudzupuķes pasargā no nelaimes, ozols simbolizē spēku, pīlādzis atvaira ļauno, peonijas nes pārticību, āboliņš uzlabo veselību, magones nes labu miegu. Uzlikti galvā vainagi pasargā no nelaimēm, slimībām un sliktas enerģijas.
Galdā jāliek apaļi ēdieni, kas simbolizē sauli un mūžību. Ne velti Jāņu siers ir apaļš, laužot to pa gabalam, katrs paņem sev saules spēku. Ķimeņu sieru pagatavot nav nemaz tik sarežģīti, un šis process var kļūt par īstu piedzīvojumu visai ģimenei. Iedvesmojies no Našķoties Zane receptes, tev būs nepieciešams vien biezpiens, piens, sviests, olas un ķimenes. Pie tam ar dažādu garšvielu palīdzību, sieram vari piešķirt atšķirīgas garšu nianses.
Uzņemot viesus, padomā par interesantām un simboliskām uzkodām, kas lieliski garšos gan pie alus, gan grilētajiem ēdieniem: sāļie riekstiņi dažādu garšu apvalkos, interesanti čipsi, maizcepumi veselīgāku uzkodu cienītājiem, veģetāriešiem un vegāniem – falafela bumbiņas.
Saldumu traukā liec simboliskus gardumus, piemēram, Laima konfektes: Sarkanā Magone, Rudzupuķe, Vēsma un Rīts, kā arī apaļos un gardos zefīrus, kurus baudīt gan tāpat, gan dažādos desertos un ceptus ugunskurā.

 

Atceries, ka saviem svētkiem nozīmi piešķir tu pats. Atrodi tradīcijas, kas aizrauj tevi, un radi pats savu svētku maģiju!