0.00

Ko apmeklēt, izbaudīt un pieredzēt novembrī

15.Nov 2023

Novembris ir ne tikai Latvijas svētku mēnesis, bet arī laiks, kad lēnām sākam domāt par Ziemassvētkiem. Gada nogale ir bagāta ar daudz un dažādiem notikumiem, kuri ikvienam sirdī ielies pacilātu svētku sajūtu. Šajā rakstā par to, ko pieredzēt un izbaudīt novembrī.

“Gaismas pieskāriens” Arkādijas gaismas dārzā

 

No 17.-19.11. ikvienam ir iespēja piedzīvot audiovizuālo vides instalāciju “Gaismas pieskāriens”, kurā mākslinieka Andra Eglīša radītie vides gaismas objekti un dažādi dzīvās uguns elementi savīsies ar latviešu mūziķu radītās skaņas improvizācijām. Tiks radīta krāšņa vizuālās pieredzes telpa, kurā cilvēki jūtas atmosfēriski iesaistīti un piedalās tās veidošanā, radot kopības sajūtu un padziļinot valstiskuma idejas pieredzi. 3 vakaros būs pieredzamas 3 atšķirīgas muzikālas programmas.

 

Orientēšanās spēle “Sportiskie rīdzinieki”

 

Līdz 20.11. Rīgā norisināsies digitāla pastaigu spēle “Sportiskie rīdzinieki”. Dalībnieki pastaigas veidā var iepazīt, kā un kur cēlusies, spodrinājusies un pasaules sacensību laukumos dimdējusi rīdzinieku sportot griba un prasme. Interesanti fakti, āķīgi jautājumi, radoši foto un audio uzdevumi par un ap sportu Rīgā kādreiz un tagad. Lieliska iespēja ne tikai doties pastaigā ar ģimeni vai draugiem, bet arī iepazīt pilsētu no cita skatupunkta.

 

Ekskursija Latvijas Nacionālās Operas ēkā

 

18.novembrī interesentiem ir iespēja ieskatīties Operas nama aizkulisēs. Operas gidi sniegs ieskatu ēkas vēsturē un tradīcijās. Apmeklētāji uzzinās par dažādajām profesijām opernamā un viņu pienākumiem – sākot no gaismu un skaņu inženieriem, līdz pat izrāžu vadītājiem un režisoriem. Ekskursijas laikā, ja to konkrētajā brīdī atļaus tehniskie, mākslinieciskie vai citi apstākļi, apmeklētājam būs iespēja apmeklēt mēģinājumu telpas, kurās mākslinieki izkopj savu arodu, kā arī uzkāpt gan uz Lielās zāles, gan Jaunās zāles skatuves, dodot ieskatu sarežģīto mehānismu un tehnoloģiju iesaistē izrāžu norisē.

 

Baudi Latvijas filmas mājās

 

Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Ārlietu ministriju portālā filmas.lv veido Patriotu nedēļas tiešsaistes festivālu – filmu izlasi, kas bez maksas būs pieejama jebkurā laikā un vietā pasaulē, kur ir interneta pieslēgums. Festivāla programmā ir pavisam jaunas spēlfilmas, kino klasika, Simtgades filmas, dokumentālais kino un animācija bērniem. Skatītājiem filmas būs pieejamas līdz 19. novembrim, bet trīs visjaunākās spēlfilmas – svētku kulminācijā, 18.–19. novembrī (Viestura Kairiša jaunākais darbs Janvāris (2022), režisores Lindas Oltes sociālā drāma Māsas (2022) un režisora Dzintara Dreiberga Dvēseļu putenis (2019).
Daudz un dažādi Latvijai veltīti koncerti un izstādes noris visā Latvijā, tā ir lieliska iespēja papildināt zināšanas un apzināties to īpašo vērtību, ko nozīmē būt latvietim.

 

Kad Latvijas svētki nosvinēti, būs laiks ļauties Ziemassvētku gaidīšanas burvībai.

 

Laimas labdarības namiņš

 

Jau divpadsmito gadu Laimas labdarības namiņš uzburs brīnumainus Ziemassvētkus Latvijas bērniem. Arī šogad mērķis kopā ar līdzcilvēkiem ir sarūpēt svētku dāvanas 1200 bērniem. Jau 22.novembrī tiks atklāts Laimas virtuālais namiņš, kurā varēs apskatīt bērnu zīmētās kartītes un izvēlēties, kuru sapnīti piepildīt. Savukārt 2.decembrī īpašā svētku atmosfērā Laimas namiņš vērs durvis Doma laukumā! Tā ir lieliska iespēja sajust svētku patieso būtību un kādai mazai sirsniņai uzburt svētku brīnumu.

 

Ziemassvētku tirdziņš Āgenskalnā

 

No 27.novembra Ziemassvētku tirdziņā atjaunotajā Āgenskalna tirgū ik uz soļa gaidīs mazi pārsteigumi un atklājumi – negaidītas garšas, intriģējoši stāsti un personības, tirgotāji no visas Latvijas, tikko ceptas piparkūkas, karsti dzērieni, silti adījumi un oriģinālas dāvanas. Apmeklētāji mēneša garumā varēs ļauties svētku gaidīšanas burvībai.

 

Adventes vainags un kalendārs

 

Pirmā Advente šogad ir 3.decembrī, tādēļ novembra nogale ir īstais laiks, lai izveidotu savu Adventes vainagu. Šogad Ziemassvētku dekoros, protams, aktuāla ir klasika – mirdzoši rotājumi, zelta, sudraba un baltā krāsa, bet īpaši moderni, ja izvēlēsies rotāt savu Adventes vainagu vai radīt svētku noskaņu mājoklī rozā toņos, pasteļkrāsās vai zemes toņos. Kā greznus rotājumus vari izmantot arī krāšņi iesaiņotas konfektes vai piparkūkas. Tradicionālos skuju koku Adventes vainagu vari aizvietot ar tādiem, kas gatavoti no viena toņa sausajiem augiem un ziediem.

 

Tāpat ir laiks padomāt, kā palutināsi un pārsteigsi savu atvasi līdz pat Ziemassvētkiem, vai tas būs Adventes kalendārs vai ik dienu iepriecināsi mazo ar īpašiem saldumiem. Atceries sākt jau 1.decembrī!

 

Lai skaisti Latvijas svētki!