0.00

Kā svinēt Latvijas svētkus?

09.Nov 2022

Novembris ir Latvijas svētku mēnesis, kad pirms Ziemassvētku kņadas, atceramies un novērtējam savas zemes vēsturi, kultūru, cilvēkus. Šajā rakstā sniegsim idejas par to, kā rast patiesu svētku sajūtu gan apmeklējot svētku pasākumus, gan svinot ģimenes lokā vai vienatnē.

Lāčplēša diena un Latvijas Repubilkas Proklamēšanas diena ir laiks, kad atcerēties, ko mums nozīmē Latvija, ko citiem stāstam par savu zemi un ko mēs katrs varam valstij dot. Vienas atbildes, kā svinēt Latvijas svētkus, nav. Tas arī ir visjaukākais, jo mēs paši varam izlemt, kā šajās dienās godināt dzimteni. Piespraust karodziņu pie mēteļa, apmeklēt tradicionālos pasākumus, aicināt ģimeni uz svētku pusdienām, stāstīt bērniem par vēstures notikumiem…

 

Publiski pasākumi

Novembris ir bagāts ar dažādiem Latvijai veltītiem koncertiem, izstādēm un notikumiem. Tos apmeklējot, latviskā sajūta noteikti palielināsies Jau par skaistu tradīciju ir kļuvis Lāpu gājiens 11.novembrī, Lāčplēša dienai veltītā svecīšu iedegšana pie Rīgas pils mūra, 18.novembra parāde vai Latvijas valsts prezidenta uzruna pie Brīvības pieminekļa.

 

Koncerti

Svētku periodā ieplānoti daudzi Latvijas mākslinieku koncerti:
17.novembrī koncertzālē Liepājas Dzintars būs baudāms latviešu akadēmiskās un tautas mūzikas cildinošs valsts svētku koncerts kopā ar latviešu mūsdienu a capella grupu “Latvian Voices”, pianistu Reini Zariņu un Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.
18.novembrī VEF Kultūras pilī notiks koncerts “Sarkanbalta debess mirdz”, kurā uzstāsies Aija Andrējeva, Zigfrīds Muktupāvels, Igo, Rūta Dūduma un pavadošā grupa. Savukārt Rīgas kultūras centrā “Iļģuciems” priecēs vokālā grupa “Latvian Voices”. Mazajā Ģildē koncertā “Latvijas dzimšanas dienā” svētku noskaņu uzburs jauniešu koris “Balsis”, Haralds Arnis (kontrabass), Valts Pūce (klavieres), Andris Sējāns (balss), instrumentālais ansamblis Ievas Dzērves vadībā.

 

Vēsture un kultūra

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina apmeklētājus uz izstādi Satversme 100+. Izstāde veidota kā daudzpusīgs skaidrojums par Satversmi, uzsverot Latvijas pamatlikuma tapšanas un darbības vēsturisko dimensiju un stāstot arī par Satversmes vērtību pēctecību līdz pat mūsdienām. 18.novembrī interesanti aicināti piedalīties dažādās aktivitātes saistībā ar Latvijas vēsturi, piemēram, ģimenes ar bērniem varēs izzināt, cik cilvēku nolēma dibināt Latvijas valsti, tiks dota iespēja tuvāk izpētīt vairākus Latvijas augstākos apbalvojumus u.tml.
Kinoteātrī Splendid Palace 18.novembrī būs iespēja noskatīties jaunākās latviešu filmas. Režisora Aigara Graubas jautro Ziemassvētku piedzīvojumu filmu visai ģimenei “Circenīša Ziemassvētki”, Viestura Kairiša jaunāko filmu “Janvāris”, Signes Baumanes animācijas filmu pieaugušajiem “Mans laulību projekts” u.c.
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, 18. novembrī Ventspilī norisināsies dažādi svinīgi pasākumi. Šī gada svētku programmas “Spēka zīmes Latvijai” aktivitātes pilsētvidē ietvers īpašas muzikālas tikšanās, gaismu instalācijas un noskaņu telpas.
18.novembrī Jelgavā Hercoga Jēkaba laukumā iemirdzēsies Jelgavas skolēnu dāvinājums pilsētai valsts svētkos – kopīgi veidotas sveču kompozīcijas “Latvija ugunszīmēs”, kurās tiks attēloti mūžības simboli. Ikviens pilsētas iedzīvotājs un viesis būs aicināts zīmes papildināt arī ar savām svecītēm.

 

Svētki ģimenes lokā

Neatkarīgi no tā, vai apmeklēsiet kultūras pasākumus, svētku pusdienas vai vakariņas kopā ar mīļajiem noteikti radīs patiesu pacilātības sajūtu. Dekorē galdu tautiskās noskaņās, izvēlies baltus un tumši sarkanus akcentus un cel galdā latviskus un jūsu ģimenei nozīmīgus ēdienus. Godini ģimenes tradīcijas un radi jaunas. Palutini viesus ar iemīļoto torti Cielaviņa īpašā svētku noformējumā, kēksu Auseklis vai Rīgas Melnā balzama konfekšu izlasi.
Savukārt pēc gardumu baudīšanas ļaujieties skaistām sarunām, kāpēc esat lepni dzīvot Latvijā, ko katrs no jums var dot savai zemei, kā arī ļaujieties aizraujošajai un izzinošajai galda spēlei par Latviju.

 

Lai skaisti, ģimeniski un tradīcijām bagāti Latvijas svētki!