0.00

Kā ziemā stiprināt imunitāti?

16.Jan 2023

Aukstais, mitrais, mainīgais laiks un novārdzināta imunitāte diemžēl dara savu, daudzi Jauno gadu uzsākuši, cīnoties ar saaukstēšanos, vīrusiem un atveseļošanos no dažādām saslimšanām. Šajā rakstā par to, kā stiprināt imunitāti un kādus produktus ziemas sezonā turēt mājās, lai vajadzības gadījumā izmantotu cīņā pret saaukstēšanos.

Faktori, kas ietekmē imunitāti ir daudz un dažādi – mūsu vecums, ikdienā lietotais uzturs, fiziskās aktivitātes, stress, miega daudzums u.c. Lai imūnā sistēma funkcionētu labi, tai ir jābūt līdzsvarā. Imunitātes stiprināšanā var palīdzēt veselīgāku paradumu ieviešana ikdienas dzīvē:
  • Uzturā vairāk iekļaut vitamīniem bagātus augļus un dārzeņus,
  • Dzert vairāk ūdeni,
  • Regulāri sportot,
  • Gulēt vismaz 7-8h,
  • Mazināt stresu,
  • Mazināt alkohola patēriņu,
  • Nesmēķēt,
  • Ievērot higiēnas prasības – rūpīgi mazgāt rokas, kā arī veikalā nopirktos augļus un dārzeņus u.tml.
  • Konsultējies ar ārstu un izvēlies vitamīnus.
Ja tomēr jūti, ka tuvojas saaukstēšanās, ir vērts mājas aptieciņā turēt spēcinošus produktus:

 

Ingvers
Ingvers jau izsenis pazīstams kā lielisks palīgs cīņā ar saaukstēšanos. Vienkāršākais veids, kā izmantot ingveru, lai veseļotos, ir ingvera tēja. Sasmalcini ingveru, aplej ar karstu ūdeni, pievieno citronu un medu. Mazliet pavāri, lej krūzītē un baudi.

 

Kurkuma jeb turmerika sakne
Kurkumas galvenā aktīvā sastāvdaļa ir kurkumīns, kurš ir spēcīgs antioksidants ar pretiekaisuma īpašībām un var palīdzēt mazināt saaukstēšanās simptomus. Lai palielinātu kurkumas efektivitāti, to iesaka lietot kopā ar melnajiem pipariem. Piemēram, pagatavo nu jau ļoti populāro zelta pienu jeb kurkumas latte dzērienu.

 

Tev vajadzēs:
2 glāzes piena vai augu piena
¼ tējk. kurkumas pulvera
Nedaudz sasmalcināta ingvera vai ingvera pulvera
Šķipsniņu kanēļa un maltu melno piparu
1 ēdamk. medus vai kļavu sīrupa
Katliņā sasildi pienu ar visām sastāvdaļām, uz mazas uguns pasildi dzērienu 5 minūtes, lej krūzītē un izbaudi!
Ķiploks
Ķiploku sastāvā atrodami spēcīgi mikroelementi, kuriem piemīt pretvīrusu īpašības – tie iznīcina organismam nevēlamās baktērijas. Ķiploku lietošanas metodes ir daudz un dažādas – to var sajaukt ar medu, lietot svaigā veidā vai ieelpot. Ķiploka smarža var palīdzēt atvieglot saaukstēšanās simptomus. Vari ķiploku smalki sagriezt un izlikt trauciņos pa māju, kur visbiežāk uzturies. Bērniem vari pagatavot ķiploku krellītes, mazā slēgtā trauciņā ar caurumiņiem ieliek ķiploku, iekar aukliņā un liek mazajam ap kaklu. Ķiploku katru dienu nomaina uz svaigu.
Medus
Arī medus ir viens no līdzekļiem, kas var palīdzēt atgūt veselību. Tajā esošie ogļhidrāti ātri uzsūcas un sniedz enerģiju, kas var noderēt noguruma mazināšanai. Bērnības klasika – piens ar medu. Tāpat imunitātes uzlabošanai uzturā pa karotītei vai lietot maltas dzērvenes ar medu vai sablendētu citronu, ingveru un medu. No šiem maisījumiem pavisam ērti vari arī pagatavot karsto dzērienu – aplejot pāris karotes maisījuma ar karstu ūdeni.
Lai veselīgs Jaunais gads!