0.00

Idejas, kā uzturā iekļaut vairāk augu valsts produktu

22.Jan 2023

Iespējams arī tu janvārī esi pieņēmis izaicinājumu “Neapēst zemeslodi” vai izmēģināt, kā ir būt vegānu “Veganuary” ietvaros. Galvenā ideja šīm akcijām ir pievērst uzmanību klimata problēmām, kuras veidojas mūsu ikdienas ēšanas paradumu rezultātā. Mazinot uzturā dzīvnieku izcelsmes produktus, mēs katrs varam kaut nedaudz mazināt arī lauksaimniecības ietekmi uz dabu.

Ir lieliski, ja janvārī tev izdodas vairāk pievērst uzmanību savām ēdiena izvēlēm, bet tikpat svarīgi ir rūpēties par vidi visa gada garumā. Šajā rakstā par to, kā ikdienas uztura plānā ieviest vairāk augu valsts produktu.
Vispirms jāsāk ar to, ka veģetārs vai vegāns uzturs nenozīmē, ka tev jāēd tikai salāti vai ka šāda veida uzturs nav uzturvielām bagāts vai sātīgs. Gluži pretēji – augu valsts uzturs ir ļoti dažāds, un tev nav jāatsakās ne no kā, jo teju visam ir radītas gardas alternatīvas.

 

Izzini

Ja nezini, kur sākt, veic izpēti. Ir daudz un dažādas grāmatas, interneta resursi un, protams, iespēja konsultēties ar uztura speciālistu, lai saprastu, kā gardi un viegli ieviest uzturā vairāk augu valsts produktu un kā veidot savu jauno ēdienkarti.

 

Sāc ar mazumiņu

Tev nav uzreiz jākļūst par striktu vegānu vai veģetārieti, esi pret sevi iejūtīgs un sāc ar maziem solīšiem. Rīta kafijai pievieno maigas auzu piena putiņas, našķējies ar augu valsts gardumiem – riekstiem, žāvētiem augļiem, zefīru un pat debešķīgām kūkām, pagaršo augu valsts jogurtu. Daudzi tevis iecienīti produkti jau paši par sevi ir veģetāri – čipsi, riekstiņi, dažādi konservējumi utt.

 

Iepazīsti augu valsts olbaltumvielu avotus

Gaļa, zivis, olas un piena produkti, protams, ir bagāti ar olbaltumvielām. Lai augu valsts uzturs būtu pilnvērtīgs un sātīgs, iepazīsti arī jaunus proteīna avotus. Izmēģini:
  • Seitanu,
  • Tofu,
  • Pupas un lēcas
  • Kvinoju,
  • Sojas izstrādājumus,
  • Rauga pārslas,
  • Riekstus, riekstu sviestus un sēklas

Izmēģini jaunus augļus uz dārzeņus

Veselīga uztura priekšnoteikums ir dažādība. Dažādos augļos un dārzeņos ir atšķirīgi vitamīni un minerālvielas. Ne velti ir teiciens “apēst varavīksni” – uzturā iekļaut dažādu krāsu augļus un dārzeņus. Ierastos kartupeļus aizstāj ar saldajiem kartupeļiem, pagaršo krāsainos burkānus, fenheli, pastinaku, Briseles kāpostiņus, sniega zirnīšus, spageti ķirbi utt. Vari pat apņemties reizi nedēļā pagatavot recepti ar jaunu dārzeni, tas radīs zināmu azartu un iedvesmu gan izvēloties dārzeņus, gan arī meklējot veidus, kā tos gardi pagatavot.

 

Iedvesmojies un meklē atbalstu

Sociālajos medijos pieseko cilvēkiem, kuri arī izvēlas uzturā iekļaut vairāk augu valsts produktu. Saglabā interesantas receptes un izmēģini tās brīžos, kad pašam aptrūkstas ideju. Nebaidies jautāt un lūgt padomu līdzīga dzīvesveida piekritējiem. Iespējams, kļūsiet par labiem draugiem.

 

Turi mājās ātri pagatavojamus produktus

Protams, ir dienas, kad laika gatavot nav vai arī nav gribēšana to darīt. Tad ir vērts saldētavā turēt viegli, ērti un ātri pagatavojamas maltītes. Gardas picas, burgerus, šniceli, falafelu, saldētus dārzeņus un ogas, kā arī augu valsts alternatīvu saldējumam. Tā, atnākot mājās, tev nebūs jālauza galva, kā piepildīt vēderu un kā sevi palutināt.

 

Lai visa gada garumā izdodas bagātināt savu ēdienkarti ar gardām augu valsts maltītēm.