0.00

Idejas, kā pavadīt Lieldienu brīvdienas

05.Apr 2022

Lieldienas saistās ar ģimeni, kopā būšanu, tāpēc šajā rakstā par to, kādas ir Lieldienu tradīcijas, kādi ir tradicionālie Lieldienu ēdieni, un kā Lieldienu brīvdienas padarīt īpaši košas un krāsainas.

Kas gan būtu pavasaris bez Lieldienu svinībām?

Lieldienas ir Pavasara Saulgriežu svētki, laiks, kad diena un nakts ir vienādā garumā. Saule ir šo svētku centrālais tēls, jo tā ir uzvarējusi ziemas tumsu. Tāpēc arī tāds nosaukums Lieldienas jeb Lielā diena. Diena, kas ir lielāka par nakti. Svinot sauli un auglību, mēs veicinām dabas atmošanos un atdzimšanu.

Lieldienu aktivitātes

Olu krāsošana

Pazīstamākais Lieldienu simbols ir ola, kas gluži tāpat kā saule simbolizē dzīvību un auglību. Olu krāsošana ir veids, kā šos procesus godināt. Olu krāsošana ir viena no skaistākajām Lieldienu tradīcijām, kurā var piedalīties pilnīgi visi ģimenes locekļi.

Veidi, kā krāsot olas ir daudz un dažādi:

  • Sīpolu mizās, lai olas izdotos tradicionāli brūnas,
  • Sarkano kāposta un sīpolu lapās – zilas nokrāsas olām,
  • Bietēs – rozā,
  • Mellenēs – pelēkzilām,
  • Karkade tējā – pelēkām,
  • Dažādās garšvielās, piemēram, kurkumā, čili vai paprikas pulverī – oranži dzeltenām.

Iedvesmai apskati, cik krāšņas izdodas dabiski krāsotas olas.

Interesantākam rezultātam – piesien klāt lapiņas, pumpuriņus, ziediņus, izmērcē graudaugos vai ietin konfekšu papīriņos, mežģīnēs utt.

Olu krāsošana īpaši iet pie sirds bērniem, jo tā ir aktivitāte, kurā izpaust savu radošumu. Varbūt šogad olas tavā ģimenē tiks rotātas ar mīļāko multfilmu tēlu uzlīmēm, mirdzumiem vai zīmējumiem, kas veidoti ar flomāsteriem?

Olu kaujas

Lieldienu brokastis nav iedomājamas bez pozitīvā azarta, ko rada sišanās ar olām. Tas ir arī veids, kā pārbaudīt, kurai saimniecei šogad izdevies nokrāsot ne tikai visskaistākās, bet arī visstiprākās olas. Vēl lielākam priekam – olu kauju uzvarētājam sagatavojiet arī balvu! Varbūt mīļāko torti?

Šūpošanās

Lieldienās jāšūpojas, lai vasarā nekož odi un nenāk miegs. Šo priekpilno tradīciju zina teju ikviens, un arī šūpošanās galvenais motīvs ir auglības svinēšana un godināšana.

Lieldienu zaķis un saldumu meklēšana

Par to, kā Lieldienu svinībās nokļuvis zaķis, un kāpēc viņš dēj olas, vienota viedokļa nav. Zaķis paslēpj šokolādes olas un citus saldumus neparastās vietās, radot bērniem neviltotu pārsteigumu. Vecākiem atliek vien izvēlēties, ar kādiem saldumiem šogad savas atvases palutināt –  ar šokolādes konfektēm, batoniņiem vai gardiem cepumiem.

Lieldienu zaķis ir arī interesants tēls, kuru Lieldienu laikā iekļaut rotaļās un spēlēs. Kopā uzzīmējiet zaķim apsveikumu, uzrakstiet vēstulīti, izveidojiet saldumu meklēšanas karti vai saceriet pasaku par zaķa piedzīvojumiem.

Lieldienu galds

Lai arī kur jūs pavadītu Lieldienu brīvdienas – pilsētā, lauku mājās vai dabā, Lieldienu galdā jāceļ apaļi, saules formu simbolizējoši ēdieni. Vārītas olas, apaļi plāceņi, pelēkie zirņi, izdomai nav robežu. Tā var kļūt par aizraujošu spēli – atrast arvien vairāk apaļas formas gardumu.

Lai olas garšotu labāk, noteikti uz galda liec arī piedevas un garšvielas – jūras sāli, melnos piparus, majonēzi vai mērcītēm. Papildini ar pašceptu maizi vai rudzu maizcepumiem, zaļumu sviestu, sparģeļiem, svaigiem salātiem un mikrozaļumiem.

Desertā – garda Siera kūka, starp citu, arī apaļā formā. Ja desertu baudīsiet dabā, tad izvēlies mazās kūciņas, kuras ērti paņemt līdzi, vai dažādu veidu šokolādes dražejas. Tās formas ziņā līdzinās mazām oliņām, un sniegs enerģiju, dodoties pārgājienā vai ekskursijā.

Ja pēc Lieldienām ledusskapī vēl palikušas neapēstas olas, pagatavo ko garšīgu, piemēram, pildītās olas vai kartupeļu salātus.

Lieldienas bērniem

Bērniem liels piedzīvojums būs ieraudzīt trusīšus un vistas dzīvē. Lieldienu brīvdienas ir īstais laiks apmeklēt lauku sētas un mini zoo.

Z/S Zaķīši piedāvā iespēju atpūsties starp brīvībā dzīvojošiem trušiem, apmeklēt lauku sētu ar zirgiem, govīm, kazām, jēriem, apskatīt mājas putnus u.c. Tas viss ainaviski skaistā vietā, netālu no Amatas upes, kurai tuvumā dižakmeņi, lielas gravas, bebru dīķi, dzērvju purvs.

Piemājas zoo “Brieži” atrodas tikai dažu minūšu attālumā no Rīgas. Šeitmitinās vairāku sugu un šķirņu putni – zosis, pīles, vistas, fazāni, pāvi. Apskatāmi arī truši, jūrascūciņas, vāveres, jenots, Holandes pundurkaziņas, poniji u.c. Zoodārza dzīvnieciņus drīkst ne tikai apskatīt un paglaudīt, bet arī pacienāt ar zoo nopērkamu barību.

Zoo “Rezidence” apskatāmi gan mīļi un visiem pazīstamie lauku kustoņi, gan arī eksotiski iemītnieki.

Kamieļu parkā “Rakši” satiksiet ne tikai 24 trusīšus, bet arī 55 lamas, 8 divkupru un 9 vienkupra kamieļus, lamas, ēzeļus u.c. brīnišķīgus dzīvniekus.

Esiet kopā, baudiet dabas atmošanos un piedzīvojiet skaistus mirkļus! Lai krāsainas un ģimeniskas Lieldienas!